KOLORY

25.11.2010, 10:43, Tomasz Giersz

SPÓJRZ W SIEBIE I POSZUKAJ KOLORU  


SPÓJRZ W SIEBIE I POSZUKAJ KOLORU

Kolory odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka. Już w czasach prehistorycznych wykorzystywano w sztuce oddziaływanie barw. Poprzez obserwację zmieniających się barw w przyrodzie ludzie coraz bardziej poznawali ich znaczenie nie tylko dla sfery estetycznej i emocjonalnej, ale też dla zdrowia. Istnieje teoria poparta badaniami dawnych języków indoeuropejskich głosząca, że człowiek poznawał kolory po kolei począwszy od koloru czarnego i czerwonego. Stwierdzono na przykład, że w dawnych tekstach sanskryckich nie znano błękitu, a jego nazwa pojawiła się dopiero później wraz z rozwojem cywilizacyjnym i rozszerzeniem zdolności widzenia człowieka. Rozpoznawanie kolorów stało się wyróżnikiem ludzi wtajemniczonych. W jednym z egipskich papirusów pojawiło się twierdzenie, iż ten kto zna swój własny kolor, zna samego siebie. Na podstawie licznych badań stwierdzono że każdy kolor emituje pewne wibracje zwane promieniowaniem radiostezyjnym, których częstotliwość zależy również od kształtu i wielkości przedmiotu. Te właściwości kolorów wykorzystywane są przez chronometrię czyli leczenie barwą. To jaki kolor jest właściwy dla danego człowieka może stwierdzić radiesteta, lub on sam.
Dla fizyka kolor jest wymierzalny, jest rodzajem promieniowania świetlnego o określonej energii i długości fal. Dla fizjologa jest rezultatem bodźców dochodzących do zmysłu wzroku i przekazywanych jako wrażenia mózgowi. Psycholog bada oddziaływanie barwy na ustrój psychiczny i zachowanie się człowieka. (Maria Rzepińska. Historia koloru w dziejach malarstwa europejskiego. Wyd. Literackie? Kraków1983s.17.)
Kolor ma również wpływ na wielkość przedmiotu. Jeżeli porówna się dwa przedmioty o tej samej obiektywnie wielkości, z których jeden ma barwę niebieską, a drugi żółtą, to ten drugi wydaje się większy. Na taką ocenę w dużym stopniu wpływa jasność barwy, dlatego też barwy jaśniejsze: żółć, biel, zieleń, pomarańcz, optycznie powiększają przedmioty. Bardzo wyraźny jest wpływ barw na ocenę odległości przedmiotu. I tak np. żółcień ma własność zbliżania się do oka patrzącego, błękit zaś własność oddalania, stwarzania dystansu optycznego (Agata Mączyńska? Frydryszek. Psychofizjologia Widzenia część 2, Barwa? kompendium literatury . Zeszyty Naukowe nr 0000002, Państwowa Wyższa Szkoła Plastycznych w Poznaniu1976s.127).

Kolor jest zjawiskiem, wrażeniem, bywa też złudzeniem. Jest tym wszystkim, co można zauważyć. Wszystko, co nas otacza, jest zawsze układem kolorów, bardziej lub mniej oddziałującym na nas.

Marketingowcy dostrzegając wagę barw w życiu człowieka wykorzystując wiedzę na ich temat w celach reklamowych. Nie ma złotego środka w arsenale marketingu do podświadomości klienta, w szczególności tej części, odpowiadającej za dokonywane wybory. Nie istnieją żadne cudowne zestawy kolorów, żadne czarodziejskie sposoby na wystrój Biura Obsługi Klienta, które pozwalają dowolnie nim manipulować. Bazując jednak chociażby na samych przyzwyczajeniach czy skojarzeniach odnośnie kolorów, jesteśmy w stanie przekazać pewne myśli bez używania słów. Analogicznie wygląda kreowanie nastroju i samopoczucia, a stąd już bardzo niedaleko do próby wpływania na podświadomość. Wobec czego, kolor może stać się swoistym haczykiem na klienta.. Każdy z nas z wiekiem nabywa pewnych przyzwyczajeń odnośnie znaczenia niektórych barw i można by to nazwać „nauką czytania kolorów”. Kolor odgrywa ważną rolę w życiu kulturalnym czy religijnym. Każdy przykładny katolik doskonale odczyta znaczenie koloru szat liturgicznym, szkarłatu czy purpury. Wszyscy rozumiemy różnicę pomiędzy światłem czerwonym, a światłem zielonym. Wszyscy też doskonale odczytamy jakie okoliczności związane są z „białym welonem” czy z „czarną woalką”. Takich przykładów może być wiele, a każdy z nas najlepiej zna odpowiedź na sygnał, który wysyła dany kolor.
Patrząc na problem szerzej trzeba pamiętać, że kolor nie ma tego samego znaczenia na każdej szerokości geograficznej. Największe różnice w odbiorze i w znaczeniu koloru można dostrzec porównując kultury Azji i Europy. Najprostszym przykładem może być tutaj kolor żałoby; w kulturze Azji jest nim kolor biały, w naszej, europejskiej, kolor czarny.

Oddziaływanie barwy na człowieka.

Barwy mają bardzo duży wpływ na psychikę i odczucia człowieka. Kolory emitują różną energię. Dzięki tej energii możemy określić je jako ciepłe lub zimne, słabe lub zdecydowane, wysokie lub niskie. Pełne blasku kolory mają cieplejszą i wyższą energię niż łagodne, blade i chłodne pastele. Niektóre mogą być tak jaskrawe, że sprawiają ból naszym oczom, inne są tak blade, że są gotowe zlać się w jedno z naszą karnacją. Niektóre nas ogrzewają, inne nudzą swoją częstotliwością. Każda barwa wpływa inaczej na nasz nastrój psychiczny, na wrażenie ciepła i odległości. Im większe jest nasycenie barwy, tym silniejszy ma ona wpływ na usposobienie.

 

CZERWIEŃ – Generalnie barwa czerwona uważana była i jest za najbardziej pozytywną, najkreatywniejszą i najbardziej życiodajną. Czerwień podwyższa ciśnienie krwi, przyspiesza akcję serca i oddychania. Mężczyźni zawsze zwracają szczególna uwagę na kobiety w czerwieni, ponieważ ten właśnie kolor najmocniejszy i najdłuższy w spektrum barw widzialnych, wywiera największy wpływ na siatkówkę, a także wzbudza emocje Czerwień ma jednak również negatywne aspekty. W mitologii celtyckiej czerwień oznacza nieszczęście, w symbolice chrześcijańskiej prócz władzy również okrucieństwo, męczeństwo, chciwość, żądzę i pożądanie. Kolor czerwony budzi chyba najwięcej emocji. Kiedy spróbujemy przywołać swobodne wyobrażenia, może skojarzyć się z krwią, a zatem z życiem, energią, żywiołowością, agresją, działaniem. Jest to barwa, która działa pobudzająco na przysłowiowego byka i w podobny sposób porusza inne żywe stworzenia, zachęcając je do akcji. Symbolicznie zawsze wiąże się z działaniem, ruchem, energią. Bo — jak głoszą reklamy zachęcające do honorowego oddawania krwi — krew to życie. A zatem czerwień jest bezpośrednio związana ze wszystkimi dynamicznymi przejawami istnienia. Również z agresją.
Nie można pominąć szczególnej erotycznej wymowy tej barwy. Nie bez powodu kobiety od lat malują usta i paznokcie na czerwono. Nawet nie znając symboliki, podświadomie wiedzą, że ich ukochany najsilniej zareaguje na czerwona bluzkę czy spódnicę. Możesz sporadycznie ubrać czerwony kolor w celu dodania sobie witalności i jednocześnie atrakcyjności. Jednak nie jest to kolor szczególnie korzystny do noszenia na co dzień, gdyż jego tajnym odpowiednikiem jest

CZARNY.
Reasumując, wymowa czerwieni to: rozsadza mnie energia, chcę działać, chcę kochać, zauważ mnie i podziel moją pasję, doceń moje możliwości i pozwól mi się zrealizować, przecież jestem najlepszy.

DLA MNIE : czerwień jest energią mojego życia, miłości, macierzyństwa, namiętności szalonych kiecek i doniczek z kwiatami. Jest bazą wyjściową dla pozostałych barw w moim życiu. Pamięcią że ,,to co za nami i to co przed nami ma niewielkie znaczenie w porównaniu z tym co jest w nas,, Olivier Wendell Holmes
Jakie informacje możemy odczytać u osób, które wskażą, że Ich ulubionym kolorem jest czerwień?

Zazwyczaj są to ludzie z bardzo silnym charakterem, którzy wiedzą czego chcą, energiczni, a zarazem waleczni i odważni. Osoby utożsamiające się z kolorem czerwonym nie pozwolą sobie, aby ktokolwiek wchodził im w drogę.
Z kolei osoby charakteryzujące się jako kolor czerwony chcą być najlepsi, a zarazem ich działania doprowadzają do tego, by być w centrum zainteresowania.
Bardzo często osoby z tego pokroju powiedzą wszystkim wprost co myślą o danej rzeczy, bądź też o tej osobie. Nawet jeśli miałaby to być najgorsza prawda.

CZERŃ- Znaczenie czerni w kulturze europejskiej ma negatywny wydźwięk i oznacza smutek, żałobę, śmierć, a także kojarzy się ze złem, piekłem, szatanem, cierpieniem. W religii kolor ten uznawany jest za kolor grzechu, ale także pokory.
Kolor czarny to noc, ciemność, ale przede wszystkim żałoba. W naszej kulturze kolor ten odzwierciedla tęsknotę za kimś, kto odszedł na zawsze, za etapem życia, który bezpowrotnie się zakończył. I nawet jeśli człowiek, który nosi czerń formalnie nikogo nie pochował, zakładanie takiej barwy mówi o wewnętrznej żałobie za... utraconą miłością? za stracona szansą? za kimś kto żyje, ale odszedł, aby żyć z kimś innym? Tak czy owak czerń jest żalem i tęsknotą, pokazuje ogromna potrzebę zaspokojenia wewnętrznej pustki, wyciszenia rozpaczy. Poszukuje rekompensaty w postaci zaspokojenia zmysłowych pożądań.
Najczęściej związany jest z uczuciami, z nieudanymi związkami. Dlatego tez tak często noszą go młode osoby, które dopiero szukają swojej drugiej połowy raz po raz rozstając się z kolejnymi sympatiami, ponosząc fiasko w kolejnych związkach, nie umiejąc przede wszystkim określić swoich wymagań i oczekiwań. Jest też próbą odcięcia się od świata, symbolicznego "obrażenia się", na zasadzie: ciągle mi nie wychodzi, ale kiedyś uporządkuje swoje emocje i nareszcie sobie ze wszystkim poradzę i wrócę do normalnej aktywności. Tajnym odpowiednikiem jest tu naturalnie kolor CZERWONY.
Główne przesłanie czarnego to: tęsknię za miłością, pozwól mi uporać się ze swoim smutkiem i tęsknotą, pozwól, że sam odnajdę w sobie energię do działania, pozwól mi rozwiązać swoje sprawy.
Co można odczytać u osób, u których kolor czarny odgrywa kluczową rolę? Kolor, który dla tych osób jest najważniejszy spośród wszystkich barw.
Jeśli usłyszymy z ust drugiej osoby, że jej najładniejszym kolorem jest właśnie czarny mamy prawo twierdzić, iż jest to osoba zdecydowana, niezależna, która wie czego chce. To osoby z silnym charakterem, którymi jest bardzo trudno manipulować. Świadczy o tym fakt, że zawsze podtrzymują własne zdanie na dany temat i naprawdę trudno jest wpłynąć na Ich decyzje.
Wielkim plusem tych osób jest fakt, iż są oni zdyscyplinowani, co pozwala na dobrą organizację czasu pracy, a doskonale wszyscy dobrze wiemy jak ważna jest selekcja czasu w dzisiejszych czasach.

Warto podkreślić, że często osoby, które upodobały sobie kolor czarny podchodzą do innych ludzi z dystansem, a przede wszystkim do nowo zapoznanych osób.

 

BIEL- reprezentuje dokładne przeciwieństwo czarnego czyli niewinność, czystość i jedność i generalnie traktowany jest jako kolor święty. Chińczycy i Rzymianie traktowali biel jako kolor żałobny, w magii dający połączenie ze spirytualnymi autorytetami. Dla buddystów biel jest symbolem dotarcia do własnej jaźni. Kolor biały zajmuje szczególne miejsce w palecie barw. Bliski absolutu i światła, kojarzy się z reguły z czystością i niewinnością, ale nie jest to jedyna jego wymowa. Kiedy pomyślisz o bieli i zamkniesz oczy, co widzisz? Czy nie nasuwa się pod powieki śnieżna przestrzeń zimowego krajobrazu? Zima to chłód i dystans, ale także ogromna jasna płaszczyzna, którą możesz zapełnić tym, czym chcesz. Jest jak czysta tablica, która zachęca do działania, do zapisania nowych historii. To także przestrzeń, w której możesz swobodnie oddychać, w której nikt nie zakłóca twojej pracy. Czyż duża jasna przestrzeń nie daje nam swobody i lekkości? To najpełniej pojęta wolność!
Biel zawiera w sobie wszystkie pozostałe barwy, jest zatem na swój sposób wszechstronna, reprezentując sobą wartości wszystkich kolorów. Jednocześnie drzemie w niej potrzeba dotknięcia „wszystkiego”, wszelkich możliwych doznań, jakie tylko zjawią się w zasięgu rąk. Biały kolor najchętniej noszą osoby, które nie lubią być ograniczane i starają się być za wszelką cenę niezależne. W pozytywnym wydaniu wskazuje dążenie do podkreślenia własnej indywidualności, dojrzałości, samodzielności. Bywa jednak, że do założenia takiego ubrania skłania przejściowe nawet poczucie nałożenia ograniczeń i biała barwa jest manifestacją potrzeby zerwania krepujących więzów.
Zwróć uwagę, że większość duchowych mistrzów nosi białe szaty i zaleca ten kolor do ćwiczeń nad rozwojem wewnętrznym. Tym bardziej, że tajnym odpowiednikiem bieli jest FIOLET.
Reasumując, podstawowe przesłanie bieli brzmi: zróbcie mi miejsce, abym mógł zacząć działać, pokazać swoje ogromne możliwości i to jaki jestem doskonały, stwórzcie mi przestrzeń, obdarujcie mnie wolnością, abym mógł zebrać jak najwięcej nowych ciekawych doświadczeń.

Co można odczytać u ludzi, którzy charakteryzują się jako kolor biały?

Stosunkowo odczuwają pustkę w sercu, potrzebują uznania i zrozumienia przez inne osoby, potrzebują dobrego przyjaciela, który to zawsze wyrwie ją od codziennych zmagań i problemów. Nie chcą być w centrum zainteresowania lecz chcą, aby darzyć Ich należytym szacunkiem. Często zdarza się, iż ulubionym kolorem singli jest właśnie kolor biały, ponieważ osoby wybierający ten właśnie kolor lubią często spędzać czas samotnie. Zważywszy na fakt, że dużym zakłopotaniem tych ludzi jest niska samoocena. Może doprowadzić to do depresji przez co pracownik staje się mniej wydajniejszy, a w późniejszym stadium nie zdolny do pracy.
W małym stopniu są to ludzie o podłożu egoistycznym. Nie przedstawiają to w widoczny sposób, ale taka jest ich głębia. Wyznając zasadę: "Żyjąc sam, żyje dla siebie".

 

ŻÓŁTY –symbolika stawia znak równości pomiędzy kolorem żółtym i złotym. Barwy te we wszystkich kulturach symbolizują słońce, boską władzę, nieśmiertelność i oświecenie. W hinduizmie kolor żółty oznacza życie, prawdę, światło i nieśmiertelność. Dla buddystów żółty jest kolorem pokory, wyzbycia się pragnień i zmartwychwstania. Ogólnie barwa ta utożsamiana jest ze słońcem, światłem i życiem Kolor żółty, ulubiony kolor Konfucjusza i buddyjskich lamów, nieodparcie przywodzi na myśl pożółkłe karty mądrych ksiąg. To wiedza i intelektualny przebłysk, to kolor oświecenia. Kiedy próbujesz go sobie wyobrazić, pod powieki wkradają się jasne promienie słońca. Życiodajne ciepło otulające ziemię, rozwijające kielichy kwiatów, rozgrzewające powietrze, przyspieszające dojrzewanie owoców i zbóż, rozświetlające mrok nocy. Blask, radość, optymizm emanują z żółtej barwy. A także potrzeba podzielenia się tą radością z innymi, potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem, potrzeba wymiany informacji i nabytej wiedzy.
W negatywnym wydaniu tak właśnie ubierają się osoby, których komunikacja z innymi jest zakłócona, którzy nie potrafią otwarcie mówić o swoich problemach lub mówią dużo i o wszystkim, tylko nie o sobie. Bywa i tak, że chociaż wyraźnie sygnalizują, co ich boli, czują się nie rozumiani przez innych. Ubranie żółtego koloru jest szczególnie pomocne wtedy, kiedy musimy nareszcie dogadać się z kimś w istotnej dla nas sprawie. Jego wibracja sprawia, że naszemu rozmówcy nie uda się wywinąć od zasadniczej rozmowy. Jest to barwa korzystna do prowadzenia wykładów, zdawania egzaminów ustnych i wszelkich handlowych negocjacji. Tajnym odpowiednikiem jest CIEMNY SZARY (GRAFIT).
Podstawowym znaczeniem żółtego jest: wysłuchaj mnie, porozmawiaj ze mną, spróbuj mnie zrozumieć, mam ci tyle do przekazania, nie chcę być sam, potrzebuję ciebie, a by móc z tobą rozmawiać, dzielić się wrażeniami.

Co można odczytać u osób u których kolor żółty odgrywa kluczową rolę? Barwa, która dla tych osób jest najważniejsza spośród wszystkich kolorów.

Ludzie Ci są otwarci, można poznać ich przez swoiste łaknięcie dialogu z drugą osobą, osoby które pośród towarzystwa czują się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Bez tego nie funkcjonowaliby należycie. Osoby te mają często bardzo wiele do powiedzenia lecz przekazują swoiste informacje w taki sposób, iż każdy wysłuchuje tę osobę z dużą uwagą.

Osoby te niejednokrotnie uwielbiają być w centrum zainteresowania, lubią jak ktoś o nich coś mówi. Jeśli tylko mogą, starają się pomóc drugiej osobie, jeśli nie materialnie to zawsze można liczyć na dobre słowo.

Osoby te są lubiane, cenione, nie tylko w życiu prywatnym lecz co również ważne w sferze zawodowej, dlatego pozwala im to utrzymywać leprze stosunki interpersonalne z klientami.


NIEBIESKI – Kolor niebieski łączony jest prawie zawsze z wodą i powietrzem. Większość kultur kojarzy go z prawdą , poznaniem, mądrością, lojalnością, stałością, płodnością, czystością i niewinnością. Niebieski jest kolorem wielkiej głębii Buddyści kojarzą ten kolor z nieskończonością i nieskończonym, wiecznym pokojem, w celtyckiej mitologii był to kolor pieśniarzy i poetów, a hindusi kojarzą go z wojną i płodnością. Żydowscy kabaliści niebieski kojarzą z kolorem łaski. Wydaje się, że każda kultura poważa kolor niebieski, mimo że niekiedy sprawia on wrażenie zimna i dystansu. Kolor niebieski to nieograniczona niczym ogromna przestrzeń błękitnego nieba, to niezmierzona toń oceanu, to blask rozjaśnionego słońcem powietrza. Czy powietrze może mieć kolor? oczywiście, jeśli masz odrobinę fantazji, wyobraźni, ciut poetyckiego talentu. Niebieski to kolor osób twórczych, parających się kreowaniem własnej przestrzeni i własnego życia. To także ludzie, którzy chcieliby po sobie coś zostawić, którzy chcą zapisać się w pamięci innych, jako społeczni działacze, uzdrawiacze, artyści, pisarze...
W najbardziej negatywnym wydaniu to osoby, które chcą za wszelką cenę być oryginalne, które potrzebują uznania innych, aby dostrzec własną wartość, które nie mogą żyć bez niemego zachwytu w oczach fanów. Tacy ludzie zawsze chcą być na pierwszym miejscu, zakasować drugiego i pozostawić po sobie wyraźny podpis. Przy tym nigdy się do tej słabości nie przyznają, bo tajnym odpowiednikiem jest SZARY z domieszką BIELI (Jasnoszary).
Główne znaczenie niebieskiego to: chcę być niezwykły, niepowtarzalny, chcę zdobyć dobrą sławę i pozostawić po sobie pomnik oparty na moich dokonaniach, chcę być mądry, inteligentny i twórczy.

Co mówi nam kolor niebieski u osób, które wskazują tą barwę za dominującą w własnej podświadomości?

W głównej mierze są to osoby twórcze, znacznie bardziej, aniżeli inne osoby, które
upowszechniają się z innym kolorem. Oznacza to, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Ludzie Ci są optymistami, którzy przez własną pracą i zawziętość osiągną swój zamierzony cel.
Mówi się na nich, że są to osoby z dużą wyobraźnią i jak najbardziej jest to właściwe określenie, gdyż starają się sięgnąć po rzeczy, które dla innych osób charakteryzujących się innym kolorem są niemożliwe do zdobycia.

Mają umysły typowo analityczne, co w dużym stopniu pomaga przy analizowaniu wszelakich spółek notowanych na giełdzie. Oczywiście trzeba zaznaczyć, iż każda osoba niezależnie jakim kolorem siebie przedstawia, również poradziłaby sobie na rynku kapitałowym.

Osoby te są zazwyczaj spokojne, nie wybuchające wrogą agresją, wierne, które bardzo często stają się dobrymi przyjaciółmi.

 

ZIELEŃ – Wszystkie kultury łączą zieleń z naturą. Buddyści utożsamiają z tym kolorem wszystko, co łączy się z życiem, podczas gdy tradycja chrześcijańska kojarzy z tym kolorem nieśmiertelność, nadzieję i rozwój Ducha Świętego w człowieku, jak również triumf nad śmiercią i coroczne przebudzenie się wiosny po zimie. Zielony jest kolorem transformacji, dalszego rozwijania się, życia i śmierci, nadmiaru z jednej strony i niedojrzałości lub rozpadu z drugiej. Kolor zielony to cudowne przestrzenie łąk i lasów, ożywcze, wyciszające, przyjazne. Daje nam relaks, kojarząc się z odpoczynkiem na łonie natury. Przyroda jest tą cząstką świata, która pozostaje całkowicie w harmonii z kosmosem, dlatego tez ubieranie zielonego koloru daje nam namiastkę tej harmonii, tego wyciszenia i odprężenia, którego w naszym zabieganym życiu szczególnie nam wszystkim brakuje. Zielony to kolor tych wszystkich, którzy są wewnętrznie bardzo zmęczeni, którzy czują w sobie chaos.
Najchętniej noszą zieleń osoby, które czują ogromną potrzebę uporządkowania swoich emocji, którym brakuje wewnętrznej harmonii. Podświadomie odwołują się do barw natury, jakby sam dotyk tego ożywczego koloru przynosił ukojenie i szansę odnalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania. Sygnalizują nim brak wewnętrznego uporządkowania, potrzebę odpoczynku psychicznego i odnalezienia własnej drogi. Jednocześnie niekoniecznie chcą się do tego przyznawać, bo tajnym odpowiednikiem zieleni jest SZARY.
Główne przesłanie zieleni to: mam kłopoty z emocjami, otaczają mnie różne napięcia, chcę wyciszyć się i skupić na sobie, by odnaleźć równowagę, tęsknię do harmonii i ładu
Zieleni przypisuje się łagodzące, uspokajające i harmonizujące właściwości. W kabale zieleń oznacza zwycięstwo. Zieleń jest również świętą barwą Islamu. ZIELONY – łagodzi dolegliwości serca, leczy anginę, pomaga walczyć ze strachem.
Co można odczytać u osób u których kolor zielony odgrywa kluczową rolę? Kolor, który dla tych osób jest najważniejszy spośród wszystkich barw.

Ludzie Ci obdarzeni są miłością w stosunku do drugiego człowieka, życzliwi, pomocni, można w każdej sytuacji na nich liczyć, a zarazem skromni, co przejawia się tym, iż nie wstawiają siebie na piedestale.

Osoby te są sympatyczne, cenią sobie spokój, lubią sporadycznie samemu z sobą pobyć na osobności, aby poukładać wszystkie myśli. Można by powiedzieć, że są bratnią duszą i świetnie nadają się na przyjaciela, któremu to można zwierzyć się nawet z największych problemów. Ludzie Ci nas nie zdradzą, powiedzą nam szczerą prawdę, można im zaufać co bez wątpienia jest bardzo istotne.

Mają swoje cele do których dożą, by je osiągnąć lecz nie kosztem drugiego człowieka. Często osoby utożsamiające się z tą barwą posiadają bezcenną intuicje. Warto również zaznaczyć, iż mają poczucie własnej wartości.

 

BRĄZ – Jako kolor utożsamiany z ziemią, stosowany był często już we wczesnych kulturach. Barwie tej nigdy nie przypisywano żadnych boskich cech czy przymiotów przywołuje na myśl płaszczyznę świeżo zaoranej ziemi, ściółkę w iglastym lesie, pole wyłaniające się wiosną spod resztek śniegu. To przede wszystkim gleba, oparcie, podstawa, to po czym stąpamy. Daje stabilizację, spokój i poczucie bezpieczeństwa. Brąz nieodparcie musi kojarzyć się z tym wszystkim, co związane jest z żywiołem ziemi: z konkretem, z praktycznością, pracowitością, sumiennością. Ludzie, którzy szukają tej barwy potrzebują wszystkiego, co ona niesie ze sobą. Brak im pewności siebie, spokoju, stabilizacji. Przyszłość jest dla nich niewiadomą i niepewną, budzi lęk. Chcieliby znaleźć pod stopami silne oparcie, które pozwoliłoby im spokojnie iść przez życie.
Chcieliby także znaleźć oparcie w sobie samych, bo przecież moc i wartość człowieka tkwi tak naprawdę wewnątrz niego, w jego możliwościach i umiejętnościach. Tymczasem zwolennicy brązów nie wierzą we własne siły. Obawiają się, że nie są wystarczająco dokładni i sumienni, dlatego dokładają wielu starań, by w pracy być perfekcjonistami. Ich niepewność bierze się zazwyczaj z problemów w układach prywatnych, gdzie nie sprawdzają się jako partnerzy i w konsekwencji uciekają w inne dziedziny życia, w których maja szansę się wykazać. Rezygnując ze sfery osobistej, skupiają się na działalności zawodowej, poświęcając jej wiele czasu i energii. To sprawia, że osoby, które chętnie ubierają ten kolor są postrzegane z reguły jako odpowiedzialni i rzetelni pracownicy na których zawsze można polegać.
Główne znaczenie brązu to: boję się, nie wierzę w siebie i pomyślną przyszłość, brak mi też wiary we własne możliwości, ale jestem wspaniałym pracownikiem i zawsze można na mnie liczyć.
Co można odczytać u ludzi, którzy charakteryzują się jako kolor brązowy?

Osoby te są nad wymiar skromne, nie szukające poklasku i nie stawiające siebie na piedestale, ludzie naturalni, nie udający kogoś, kim tak naprawdę nie są. Jeśli tylko mogą i nic nie stoi na przeszkodzie pomogą drugiej osobie.
Bardzo istotny jest fakt, że są to osoby uczciwe, co przeradza się w swoiste zaufanie w stosunku do tych osób. Osoby te są dokładne, dlatego też każda praca musi być przez nich wykonana w należyty sposób.

Kochają naturę, wszelakie rośliny i zwierzęta i nie dopuszczą, aby ktokolwiek ją skrzywdził.

 

FIOLET – W wielu kulturach, zwłaszcza u Azteków i Inków, oznacza królewskość i suwerenność, podczas gdy w kulturze rzymskiej łączony z Jowiszem, a pośrednio również z religijnym oddaniem i pokorą. Ogólnie łączy się go z wartościami mistyczno – spirytualnymi i w związku z tym był dawniej zarezerwowany dla nielicznego grona uprzywilejowanych. Historyczne tajemnice koloru wypełniłyby w wypadku każdej cywilizacji całą więcej ponieważ barwa jest jedną z najbardziej intrygujących zagadek dawnych czasów. Kolor fioletowy to magia zewnętrznej otoczki płomienia, to ślad dymu z kadzidła, to czasami tajemniczy poblask zachodzącego słońca... To wszystko, co niezwykłe, niecodzienne, tajemnicze... Jest to ulubiony kolor ezoteryków i księży, osób, które poszukują odpowiedzi na najdziwniejsze pytania, dotyczące sensu życia i śmierci. To właśnie kojący i wyciszający fiolet pobudza nas do tego, by oderwać się od szarej codzienności i poszukać czegoś więcej, czegoś, czego nie można zmierzyć, zważyć, ani kupić w sklepie.
Kolor ten ubierają osoby zajmujące się własnym rozwojem, interesujące się psychologią i tajemnicza strona istnienia. Skrajnie podoba się ludziom, dla których jedyny życiowy wyznacznik to treść kazania wygłoszonego z ambony, ludziom, którzy opierają się jedynie na swoim wyznaniu, odrzucając ślepo każdą inną możliwość, ludziom, dla których celem życia jest osiągnięcie zbawienia. W większości wypadków jest to jednak kolor osób, które poszukują, które chcą zrozumieć po co tu przychodzimy, ponieważ tajnym odpowiednikiem fioletu jest BIAŁY.
Główne znaczenie fioletu to: chcę poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania, jestem uduchowiony, wrażliwy, mam niezwykłe zainteresowania i wyróżniam się spośród zwykłych zjadaczy chleba moją głęboką wiarą.

Co można powiedzieć o ludziach, którzy charakteryzują się jako kolor fioletowy?

Podobnie jak w przypadku barwy niebieskiej, tak również w tym przypadku osoby te bardzo często bujają w obłokach, czyli marzą o różnych rzeczach. Ludzie wybierający kolor fioletowy są też uczuciowi i wrażliwi.

Chyba najbardziej charakteryzującą cechą charakteru tych osób jest fakt, iż są to osoby z dobrą intuicją. Powiedźmy sobie szczerze, że w życiu intuicja naprawdę bardzo często się przydaje. Na ten fakt daleko nie szukać, czy inwestując na rynku kapitałowym również przydaje się intuicja? Oczywiście że tak tylko, że ma to charakter o podłożu typowo psychologicznym.

Warto zaznaczyć, iż osoby z tego sektora, wierzą bardziej sobie, aniżeli innym osobom. Czyli należy interpretować to w ten sposób, że te osoby są bardzo przezorne i bardzo rzadko ufają drugiej osobie.

Są to osoby, które jeśli tylko to możliwe wyciągną pomocną dłoń w stosunku do drugiej osoby.

 

RÓŻOWY Kojarzyć się będzie z delikatnością dziecięcego świata. Począwszy od niemowlęcego kocyka, poprzez różowe misie i sukieneczki, a skończywszy na pastelowych szminkach modnych w latach sześćdziesiątych, niezmiennie przynosi w sobie coś ciepłego, miłego i dziewczęcego. Mężczyźni zdecydowanie go unikają, jakby podświadomie zdawali sobie sprawę, że jest zarezerwowany dla małych dziewczynek i całą swoją delikatnością uosabia dziewczęcość, czułość, ukojenie i wszystko, co jest związane z dzieciństwem. I tak jak dziecko niecierpliwie wyrywające się na świat, który znajduje się za furtką ogrodu, różowy kolor podkreśli potrzebę przestrzeni do działania i wykazania swoich możliwości, bo przecież róż to mieszanka bieli i czerwieni.
Kolor ten preferują osoby, których dzieciństwo było zbyt krótkie W ich emocjonalności także znajdziemy coś dziecinnego, ponieważ osoby te reagują często w sposób odbiegający znacznie od tego, co nazywamy dojrzałością.
Zatem przesłanie tej barwy to: zaopiekuj się mną, kochaj mnie z matczyna delikatnością i czułością, obdarz mnie subtelną pieszczotą, pozwól mi być dzieckiem i skupić się wyłącznie na sobie i swoich potrzebach.
Bez wątpienia róż dominuje u kobiet, tak więc co odczytamy u osób, u których ten że kolor będzie najistotniejszy?

Osoby te są niewątpliwie bardzo uczuciowe, kochające, a zarazem wrażliwe na wszelaką krzywdę istot żywych. Nie są dla Tych osób najważniejsze pieniądze, lecz miłość i poszanowanie drugiego człowieka.

Niestety te osoby są bardzo emocjonalne, co bardzo często w sferze niepowodzeń uczuciowych doprowadza do łez. Również są to osoby charakteryzujące się dużymi emocjami, którymi niestety idzie znacznie łatwiej manipulować.

Nie ukrywając osoby te w małym stopniu posiadają cechy charakteru, które utożsamiają się z kolorem czerwonym.

 

POMARAŃCZOWY jest ciepłym i pełnym energii kolorem. Kojarzy się z żywością owoców, barwnymi egzotycznymi kwiatami, ptakami i motylami. Pojawia się w przyrodzie jako przykład szczególnego piękna, rozjaśniając szarość kory lub zieleń traw. Na myśl o nim pojawia się obraz uroczego zachodu słońca, które ciepłym blaskiem zalewa ziemię. Pomarańczowy sprawia miłe wrażenie, wysyła sygnał o spontaniczności, żywości i przyjaznym nastawieniu.
Pomarańczowy kolor to także stół zastawiony tacami owoców i misami wybornego jedzenia. Sugeruje smakosza, hedonistę czerpiącego z życia jak najwięcej. Ludzie, którzy ubierają te barwy to często dobrzy kucharze. Skorzystaj z tego koloru, aby odzyskać optymizm i odnaleźć cel w życiu. Odczujesz wyraźne poszerzenie możliwości i przybędzie ci zdecydowania.
Przesłanie pomarańczowego brzmi: doskonale sobie radzę w życiu, mam dość energii by osiągnąć wszystko czego pragnę, moje cele są konkretnie sprecyzowane.

Co ukazuje nam kolor pomarańczowy u osób, u których ten kolor jest najładniejszy?

Kolor ten mówi nam o tym, że jest to osoba z dużymi kompetencjami do organizowania wszelakich rzeczy. Potrafi dobrze zarządzać zasobami ludzkimi, co jest nieodzownym elementem wewnątrz firmy.

Istnieje w tych osobach siła, siła do walki, by zrealizować swój zamierzony cel. Sprawia to, iż te osoby bardzo szybko się niecierpliwią. Chciałyby zdobyć wszystko jak najszybciej, lecz niestety tak się nie da.

Warto również podkreślić, że osoby charakteryzujące się kolorem pomarańczowym są kompetentne, a zarazem odpowiedzialne w czynach, które wykonują.

Osoby te nie znoszą bałaganu, chcą, by zawsze ich otoczenie, w którym przebywają było należycie wysprzątane i czyste. Tylko wtedy potrafią poprawnie funkcjonować.

 

SZARY to mgła, tajemnica, cień i nieprzenikniona zasłona zapadającego zmierzchu. Dlatego jest to kolor podkreślający potrzebę dochowania sekretu, ukrycia się przed światem ze swoimi sprawami, modlitwą do zbliżającego się mroku o łaskawe przykrycie zasłoną ciemności. kolor szary wskazuje zachowanie dla siebie swoich zarówno dobrych jak i tych nieco trudniejszych spraw. Człowiek, który ubiera szare ubrania pokazuje że sam sobie świetnie poradzi ze wszystkim, ze nie potrzebuje ani dobrych rad, ani tez pomocy z zewnątrz. Chce pozostać w ukryciu. To kolor wszystkich nieśmiałych, którzy nie chcą zwracać na siebie uwagi.
Podobnie jak ZIELONY, który jest jego tajnym odpowiednikiem, szary kolor potrzebuje wyciszenia, odnalezienia równowagi, harmonii ze światem, uporządkowania emocji. W końcu jeśli coś ukrywamy... to być może nie wszystko jest do końca takie jak byśmy tego oczekiwali...
Główne przesłanie szarego to: pozwól mi zachować moje problemy w tajemnicy, zostaw mnie w spokoju, chcę ciszy, równowagi, harmonii, uporania się ze swoimi sprawami.

Jakimi cechami osobowości cechują się osoby, które to utożsamiają się z kolorem szarym? Co możemy przez ten kolor odczytać u innych osób?

Przeważnie są to osoby zamknięte w sobie, którym jest zasadniczo bardzo trudno przełamać lody i nawiązać dialog z drugą osobą, ludzie o niskim poczuci własnej wartości, którzy są niezrealizowani.

Bywa i tak, że bardzo często osoby te zamykają się w czterech ścianach przed światem zewnętrznym. Niestety Ci ludzie w miarę pojawiania się trudnej sytuacji są zestresowani, przez co brakuj im siły do działania.

Jeśli tylko to możliwe starają się uciec od rzeczywistości i chcą żyć we własnym świecie. Bardzo często słyszy się o takich ludziach, iż mają swój świat. Nie jest to nic złego, po prostu te osoby w realistycznym świecie nie czują się doceniani.

Informacje ze stron mBrokers.pl cichawoda85
Pozbierała A. P.
Ze społeczności Rajcówki

Cały artykuł...

 

Tworzenie stron www: Webity.pl, Kreator Stron FLOX CMS (c) Tomasz Giersz

 
« Wstecz


Dyskusja: "KOLORY"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze